Jdi na obsah Jdi na menu
 


poznejte lépe svého mazlíčka

Zrak - víte jak váš miláček vidí?

ZRAK

Obrazek

 

I když je schopen zpozorovat kořist na vzdálenost stovek metrů, zrak psa není na takové úrovni, jak se všeobecně věří.

Psi a vnímání barev

V rozporu s rozšířenou teorií psi nevidí černobíle, jak se dosud myslelo. Jejich barevné spektrum je však značně omezené a dalo by se přirovnat k vidění barvoslepých lidí. Barvy rozeznáváme díky čípkům, kterých mají psi méně než lidé. Zvláště jim chybí čípky L, které jsou nezbytné pro rozlišování červené barvy a jejích odstínů.

Noční vidění u psů

Za vidění ve tmě jsou odpovědné tyčinky, kterých oči psa obsahují větší množství než oči člověka. Navíc - tak jako třeba u krys - jsou jeho oči vystlány speciální vrstvou buněk /tapetum lucidum/, která člověku chybí. Ta umožňuje využít na maximum i velmi slabé osvětlení, je to vlastně jakýsi druh zrcadla. To také vysvětluje, proč ve světle vypadají oči psa žluté. Schopnost dobře vidět v noci je podmíněna alespoň minimem světla. Bez měsíčního nebo jiného světla by pes prakticky nic neviděl.

Panoramatické vidění

Pes vidí perfektně do stran. Naše zorné pole nepřekračuje 160°, psí má v průměru 250°. Ostrost vidění je relativně špatná, protože má problémy s akomodací /zaostřením/.

Psí zrak - vidění na blízko a do dálky

Pes je dalekozraký, tzn. že špatně vidí na blízko - dělá mu potíže rozlišit předměty na vzdálenost menší než 25 cm. Na druhou stranu vidí dobře do dálky a je schopen zachytit jakýkoli pohyb ve vzdálenosti až 1,5 km - pro lovce nesporná výhoda.

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červen / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 20245
Měsíc: 100
Den: 3